Čo je cupcake (kapkejk)?

cupcakeCupcake (číta sa kapkejk) je malý sladký koláčik v papierovom košíčku, s krémom na vrchu. Je to pečený koláčik, vhodný ako jedna porcia. Kapkejky sú vhodné pre každú príležitosť – na maškrtenie, na detskú oslavu, na narodeniny alebo na svadbu. Cupcakes sa dajú pripraviť na milión spôsobov v rôznych kombináciách, dokonca aj na slano. Je to ideálna sladkosť pre kreatívne osôbky, pretože sa môžete vyblázniť na krémoch či ozdobách… môžete kombinovať nekonečné množstvo farieb či chutí. Kapkejk je skrátka DELIKATESA :)

Najbežnejšie kapkejky sú vanilkové, čokoládové, karamelové či banánové, ale aj mätové, kávové, pomarančové – možnosti sú ozaj nekonečné. Existuje aj jedna špecialita – Red Velvet Cupcake.

Názov cupcake pochádza z angličtiny a je to spojenie dvoch slov: cup (hrnček) a cake (koláč). V slovenčine sa používa anglický prepis cupcake, ale čoraz častejšie sa stretnete s poslovenčeným prepisom kapkejk. Podobne ako anglické slovo muffin, ktoré sa do spisovnej slovenčiny dostalo v podobe mafin, aj cupcake sa asi dostane do slovenského slovníka pod prepisom kapkejk.

Nemáte chuť na kapkejk? :)
Nemáte chuť na kapkejk? :)

Odkiaľ pochádza slovo cupcake?

Cupcake sa prvýkrát spomína v knihe American Cookery z roku 1796
Cupcake sa prvýkrát spomína v knihe American Cookery z roku 1796

Sú dve teórie, podľa čoho vznikol názov cupcake. Jedna teória hovorí, že názov vznikol podľa hrnčekov, v ktorých sa kedysi cupcake piekli (kým neboli na svete formy na muffiny a kapkejky). Druhá teória hovorí, že názov pochádza od miery, ktorou sa meral objem surovín potrebných na cupcake (podobne ako na hrnčekový koláč – hrčnek toho, hrček onoho atď.).

Prvá písomná zmienka o kapkejkoch pochádza už z roku 1796 z knihy Americká kuchárka od autorky Amelia Simmons. Tá v knižke opisuje cupcake ako “koláč, ktorý sa pečie v malých hrnčekoch”.

Mimochodom, v Anglicku sa kapkejkom hovorilo aj fairy cake (fairy znamená víla).

Cupcake nie je muffin

Veľa ľudí si stále mýli mafiny s kapjejkami. Hoci na prvý pohľad pre niekoho môžu vyzerať rovnako, medzi kapkejkom a mafinou je viacero zásadných rozdielov, ktoré spočívajú nielen v príprave, ale aj surovinách. Prečítajte si, aký je rozdiel medzi cupcakeom a muffinom.

Niekedy sa kapkejkom v našich končinách hovorí aj minibábovka, ale toto označenie je takisto nesprávne a zavádzajúce.

Kedy ste prvýkrát počuli o kapkejku? Podeľte sa o svoje prvé stretnutie s cupcakes v komentároch :)

cupcake-kosicky
Prvé papierové košíčky na kapkejky sa objavili okolo roku 1930 v USA.
Páčil sa vám tento článok? A dáte mu lajk?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *