Čo potrebujete na upečenie kapkejkov

V tomto článku si povieme, akú základnú výbavu potrebujete na kapkejky. Dozviete sa aj, aké prístroje, náradie a pomôcky používam a ktoré sa mi osvedčili. (Suroviny potrebné na kapkejky nájdete v tomto článku.)

kuchynsky-robot-kitchen-aid
Kuchynský robot vám uľahčí prácu

Aby ste vedeli pohodlne spraviť kapkejky, budete potrebovať:

  • metličku na šľahanie alebo ideálne kuchynský robot,
  • kychynskú váhu,
  • misky,
  • silikónovú stierku
  • naberačku na cestu alebo ideálne kliešte na zmrzlinu,
  • plech na kapkejky alebo muffiny,
  • košíčky na kapkejky,
  • cukrárenské vrecúško na zdobenie,
  • špička na zdobenie,
  • rúra na pečenie :)

Metlička alebo kychynský robot

Na vymiešanie cesta a krému môžete použiť obyčajnú metličku na šľahanie, no pohodlnejšie je použiť kuchynský robot. Používam úžasný robot značky Kitchen Aid. Nie je práve najlacnejší (dostala som ho ako darček na narodeniny), za to je spoľahlivý, výkonný, robustný, skrátka je super. Mám model KitchenAid 5KSM150PSEPT Artisan v mentolovej farbe a tak ho prezývam “Mentolka” :) Predtým som používala obyčajný kuchynský robot z Lidla za 60 EUR. Aj takýto bežný robot vám splní účel (aj keď na tom mojom sa postupne zlomila poistka na mise a neskôr sa zasekla nádoba na mixovanie úplne a nebolo ju možné otvoriť). Takýto lacný robot si však nevie dobre poradiť s hustejším cestom – mala som pocit, že sa rozpadne za pochodu… Kitchen Aid zvláda všetko s úplným prehľadom, aj to najhustejšie cesto.

Metlička na šľahanie - buď obyčajná alebo kuchynský robot
Metlička na šľahanie – buď obyčajná alebo kuchynský robot

Kuchynská váha

Na odváženie potrebných surovín použite hocijakú kuchynskú váhu. Ja používam kuchynskú váhu z Lidla. Ak ju ešte nemáte, vyberte si takú, kde uvidíte na displej aj keď na váhu položíte väčšiu (širokú) misku. Nech váži do 5kg a má funkciu dovažovania (tara) a nech sa ľahko umýva.

Stačí vám jednoduchá kuchynská váha
Stačí vám jednoduchá kuchynská váha

Misky

Na prípravu cesta aj krému budete potrebovať misky. Ja používam nerezové misky, pretože sa ľahko umývajú, sú ľahké a nerozbitné. Ale môžete použiť aj sklenené alebo misky z umelej hmoty. Pri pečení väčšinou používam päť misiek – v jednej vážim suroviny, v druhej preosievam cukor, v tretej preosievam múky s práškom do pečiva, v ďalšej mám nakrájané maslo (aby sa rýchlejšie roztopilo) a posledná miska je misa z kuchynského robota, v ktorej miešam krém a cesto.

Nerezové misky sa najľahšie čistia
Nerezové misky sa najľahšie čistia

Stierka

Na stieranie cesta aj krému z krajov misy budete potrebovať silikónovú stierku, resp. akúkoľvek mäkkú stierku, ktorou rýchlo a jednoducho zotriete hmotu z okrajov misy. Ja používam rôzne stierky z rôznych obchodov, aj s umelohmotnou aj drevenou rúčkou.

Silikónovou stierkou zotriete cesto z krajov misky
Silikónovou stierkou zotriete cesto z krajov misky

Naberačka na cesto

Na dávkovanie cesta do plechu je vhodné použiť nejakú obyčajnú naberačku, prípadne lyžicu. Úplne ideálna sú zmrzlinárske kliešte, z ktorých sa pohodlne dávkuje cesto do košíčkov v plechu. Vyberte si ale také, ktoré pri vyklopení obsahu oddelia celú hmotu cesta od naberačky.

Cesto môžete dávkovať aj obyčajnou lyžičkoku
Cesto môžete dávkovať aj obyčajnou lyžičkou

Plech na cupcakes

Na pečenie použite bežný plech na muffiny alebo ideálne na kapkejky (plech na kapkejky má plytšie priehlbiny). Bežne sa dá kúpiť na 12 kusov, v špecializovaných obchodoch nájdete aj na 24 kusov. Na mini cupcakes sa dá kúpiť špeciálny plech, dostať ho aj v bežných obchodoch.

Bežná plech na muffiny / cupcakes na 12 kusov
Bežná plech na muffiny / cupcakes na 12 kusov

Košíky na kapkejky

Na kapkejky budete potrebovať košíčky – nekupujte ale košíčky na muffiny, pretože sú zbytočne veľké a nedobre držia tvar. Vyskúšala som už desiatky možných značiek košíčkov, predávaných na Slovensku alebo v UK – problémom je, že lacné košíčky sú pomerne nekvalitné – nedržia tvar, presvitajú a prepúšťajú mastnotu a oddeľujú sa od košíčkov. Kvalitné a značkové košíčky stoja o niečo viacej (v závislosti od motívu, farieb atď), počítajte okolo 50 – 70 centov za 12ks. Ak kupujete farebné košíčky, dajte si pozor, aby vnútri boli biele.

Priplaťte si radšej za kvalitnejšie košíčky
Priplaťte si radšej za kvalitnejšie košíčky

Vrecúško na zdobenie

Môžete použiť aj bežné látkové vrecúško na zdobenie, no to sa veľmi zle čistí a v jednom prípade (Tescoma) sa mi dokonca stalo, že krém pretekal z vrecúška cez nekvalitný spoj a stekal všade, kam nemal. Preto používam jednorázové zdobiace vrecúška, s ktorými sa naozaj pohodlne robí, nikde nevytekajú a hlavne sa nemusia čistiť – jednoducho ich po použití vyhodíte do koša. Bohužiaľ sú u nás pomerne drahé, malé stoja okolo 25 centov za kus a veľké (40cm) až 50 centov za kus. Ja ich kupujem na e-Bay, kde sú omnoho omnoho výhodnejšie.

Jednorázové vrecúška sú najpohodlnejšie
Jednorázové vrecúška sú najpohodlnejšie

Špička na zdobenie

Pre zdobenie kapkejku krémom budete potrebovať cukrárenskú zdobiacu špičku. Vyhnite sa plastovým špičkám (neurobíte s ním pekný tvar krému) a investujte do kovových špičiek. Trvalo mi skoro šesť rokov, kým som našla tie pravé kovové špičky, s ktorými som spokojná.

Rúra na pečenie

Na koniec nezabudnime na rúru :) Hoci používam teplovzdušnú rúru, pri pečení kapkejkov nevyužívam funkciu teplého vzduchu, ale pečiem len na horný a dolný ohrev.

Kapkejky pečiem v rúre len na horný a dolný ohrev
Kapkejky pečiem v rúre len na horný a dolný ohrev
Páčil sa vám tento článok? A dáte mu lajk?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *